ďAthletic and Activities History"

 

 

This is a new page suggested by Tim Younkin

 

Tidbit from David Peebler
 

Just discovered something recently that is interesting and I did not know back in the 1960s for sure. In the spring of 1965 I played my last game at the college of Emporia. We got beat by Southwestern College in Winfield. Sam Beam scored over 25 points against us. Sam Beam and I guarded each other and he won. I did score 18 but not enough. Later my video business led to working at Southwestern college doing their Hall of Fame events. I learned more about Sam. After graduating from SW College he became a teacher and coach at Chase. I believe he was there only a year or two. He then went to Chaparral High in Ks. He lives in Utah now. Anyone remember his time at Chase. My first year out of college was teaching in Denver and then 4 years at Chase County. He was at Chase1971-73.  I played against him in 64 and 65.  

 

Tim Younkin found this website you can check out,

The website is for the Kansas State High School Activities Association

http://kshsaa.org/

One thing I want to note is on the Non Athlete tab, click Hall of Fame and check it out for someone we know.

I took one section and copied it here as it is buried deep. But go in and look around.

2016 / Class 8-Man Division II / Football / Regional: Dighton defeated Chase in State Football Championships.
2016 / Class 8-Man Division II / Football / Bi-District: Chase defeated Ingalls in State Football Championships.
2015 / Class 8-Man Division II / Football / Bi-District: Scandia-Pike Valley defeated Chase in State Football Championships.
2014 / Class 8-Man Division II / Football / Bi-District: Scandia-Pike Valley defeated Chase in State Football Championships.
2012 / Class 8-Man Division II / Football / Bi-District: Hanover defeated Chase in State Football Championships.
2011 / Class 8-Man Division II / Football / Bi-District: Ashland defeated Chase in State Football Championships.
2011 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys High Jump: Josh Ray placed 4th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
2010 / Class 8-Man Division II / Football / Bi-District: Ashland defeated Chase in State Football Championships.
2010 / Sand Regional Champions / Golf - Boys: Kacey Andrews placed 1st for Chase in Regional Boys Golf Tournaments.
2009 / Sand Regional Champions / Golf - Boys: Chase (coached by Andy Wittenberg) participated in Regional Boys Golf Tournaments.
2004 / Class 1A / Speech / Improvised Duet Acting: Josh Oberle & Jordan Poskey placed 4th for Chase in State Speech Championships.
2004 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys 400 Meter Dash: Joshua Oberle placed 4th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
2004 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys 200 Meter Dash: Joshua Oberle placed 6th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
2004 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Shot Put: Wendy Parsell placed 6th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
2003 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Shot Put: Wendy Parsell placed 6th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
2001 / Class 1A / Speech / Duet Acting: Celeste Kern & Jamee Meyeres placed 6th for Chase in State Speech Championships.
2001 / Class 1A / Speech / Improvised Duet Acting: Travis Feil & Jordon Poskey placed 2nd for Chase in State Speech Championships.
2000 / Class 1A / Speech / Duet Acting: Feil & Cooper placed 5th for Chase in State Speech Championships.
2000 / Class 1A / Speech / Improvised Duet Acting: Kern & Feil placed 2nd for Chase in State Speech Championships.
2000 / Class 1A Sub-State Champions / Volleyball: Chase participated in Sub-State Volleyball Tournaments.
2000 / Class 1A / Volleyball / Pool Play-Top Bracket: Morrowville-North Central defeated Chase in State Volleyball Tournaments.
2000 / Class 1A / Volleyball / Pool Play-Top Bracket: Chase defeated Goessel in State Volleyball Tournaments.
2000 / Class 1A / Volleyball / Pool Play-Top Bracket: Centralia defeated Chase in State Volleyball Tournaments.
1999 / Class 1A / Speech / Improvised Duet Acting: Kern & Feil placed 6th for Chase in State Speech Championships.
1999 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Triple Jump: Jennifer McCoy placed 1st for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1992 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Javelin: Staci Keesling placed 1st for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1991 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Javelin: Staci Keesling placed 1st for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1988 / Class 1A / Volleyball / Pool Play-Bottom Bracket: Chase defeated Ransom in State Volleyball Tournaments.
1988 / Class 1A / Volleyball / Pool Play-Bottom Bracket: Attica defeated Chase in State Volleyball Tournaments.
1988 / Class 1A / Volleyball / Pool Play-Bottom Bracket: Junction City-St. Xavier defeated Chase in State Volleyball Tournaments.
1986 / Class 8-Man Division II / Football: Chase (coached by Mike Laubhan) placed 2nd in State Football Championships.
1980 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys 4x100 Meter Relay: Chase placed 2nd in Boys State Track and Field Championship.
1980 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Shot Put: Carolyn Peterson placed 4th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1979 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Shot Put: Carolyn Peterson placed 1st for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1978 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls Shot Put: Carolyn Peterson placed 4th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1975 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys 120 Yard HH: Fred Messick placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1975 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls 110 Yard Hurdles: Tamara Madden placed 5th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1973 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls 50 Yard Hurdles: Pam Denney placed 2nd for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1973 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls 440 Yard Relay: Chase placed 4th in Girls State Track and Field Championship.
1972 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls 50 Yard Hurdles: Pam Denny placed 4th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1972 / Class 1A / Track & Field - Girls / Girls 100 Yard Hurdles: Pam Denny placed 5th for Chase in Girls State Track and Field Championship.
1970 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys 440 Yard Dash: Ron Sieker placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1969 / Class 1A / Track & Field - Boys / Boys 880 Yard Run: Ron Sieker placed 2nd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1968 / Class BB / Track & Field - Boys / Boys One-Mile Run: Ron Sieker placed 2nd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1967 / Class BB / Track & Field - Boys / Boys Shot Put: Larry Garman placed 2nd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1962 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Javelin: Fowler placed 4th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1961 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 880 Yard Relay: Chase placed 3rd in Boys State Track and Field Championship.
1961 / Class B / Track & Field - Boys / Boys One-Mile Relay: Chase placed 3rd in Boys State Track and Field Championship.
1959 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 880 Yard Relay: Chase placed 5th in Boys State Track and Field Championship.
1959 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 440 Yard Dash: Dick Link placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1958 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 440 Yard Dash: Link placed 4th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968): Chase (coached by Coach Wolfe) placed 1st in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Wilson in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Marquette in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Geneseo in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Little River in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Holyrood in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Emporia-Roosevelt in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Sterling in Football.
1957 / Undefeated Teams - 1956-1957 / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Claflin in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968): Chase (coached by Clayton Wolfe) placed 1st in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Nickerson in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Marquette in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Geneseo in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Little River in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Holyrood in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Emporia-Roosevelt in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Sterling in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Macksville in Football.
1956 / Undefeated Teams / Football (1919-1968) / Regular Season: Chase defeated Claflin in Football.
1956 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: West placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1954 / Class B / Track & Field - Boys: Chase placed 2nd in Boys State Track and Field Championship.
1954 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 120 Yard HH: John O'Hara placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1954 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 100 Yard Dash: John O'Hara placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1954 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: Hoover placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1954 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 180 Yard LH: John O'Hara placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1953 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: Hoover placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1952 / Class B / Track & Field - Boys / Boys One-Mile Relay: Chase placed 2nd in Boys State Track and Field Championship.
1951 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Pole Vault: Miller placed 2nd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1951 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: Hoover placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1949 / Class B / Track & Field - Boys / Boys High Jump: Kenard placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1948 / Class B / Track & Field - Boys / Boys One-Mile Relay: Chase placed 5th in Boys State Track and Field Championship.
1948 / Class B / Track & Field - Boys / Boys High Jump: Kennard placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1945 / Class B / Track & Field - Boys / Boys One-Mile Relay: Chase placed 3rd in Boys State Track and Field Championship.
1944 / Undefeated Teams - 1942-1943-1944 / Football (1919-1968) / Regular Season: Ellinwood defeated Chase in Football.
1944 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Discus: Wygle placed 2nd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1944 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Shot Put: Wygle placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1943 / Undefeated Teams - 1942-1943-1944 / Football (1919-1968) / Regular Season: Ellinwood defeated Chase in Football.
1943 / Class B / Track & Field - Boys / Boys One-Mile Relay: Chase placed 3rd in Boys State Track and Field Championship.
1943 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: Schroeder placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1943 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Discus: Sharpe placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1943 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Discus: Wygle placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1943 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Shot Put: Wygle placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1942 / Undefeated Teams - 1942-1943-1944 / Football (1919-1968) / Regular Season: Ellinwood defeated Chase in Football.
1942 / Class B / Track & Field - Boys: Chase placed 3rd in Boys State Track and Field Championship.
1942 / Class B / Track & Field - Boys / Boys 100 Yard Dash: Cannon placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1942 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Shot Put: Holton placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1942 / Class B / Track & Field - Boys / Boys High Jump: Robinson placed 5th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1942 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Discus: Holton placed 4th for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1942 / Class B / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: Schroeder placed 1st for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1929 / All Classes / Track & Field - Boys / Boys Broad Jump: Kennedy placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1928 / Class B / Basketball - Boys: Chase placed 2nd in Boys State Basketball Tournaments.
1928 / All Classes / Track & Field - Boys / Boys High Jump: Schroeder placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.
1927 / All Classes / Track & Field - Boys / Boys High Jump: Schroeder placed 3rd for Chase in Boys State Track and Field Championship.

And now for some blast from the past photos!

1941 Football squad

Back Row L-R Harold Eickard, Paul Petre, Jim Sharpe, Phillip Gillen
Front Row L-R Dale Finley, Gene Margart, Wilford McClure, Ira Dale Ruark

Anyone know full names?
Only ones I know for sure is Alvin Heine top left, Jim Sharpe next to him and Forest Crawford front row right.

Might have been around 1060?

1959 Girls Junior High Basketball Team:
Candy Ball, Kathy Hulsebusch, Kay Lansing, Sharleen Hulsebusch, Karen McGee, Edith Werther,
Opal Moore, Sandra Fisher, _________Schmidt, Elma Ray, Carla Garman

JR. HIGH CHEERLEADERS,
Sandra Richardson, Diane Honeyman, Edith Werther and Karen McGee
(64 Classmates)

The 1929 CHS basketball team, shared with us by Dr. Eugene Wood:

Back row:  E. Wallace, R. Linke and Eugene Wood.
Front row:  K. Foote, B. Linke, Austin "Toe" Linke, E. Kennedy and G. Moore.
Dr. Wood says the warmups were dark red.  Check out the Felix!

CHS 1950 FOOTBALL TEAM

1952 SENIOR FOOTBALL PLAYERS

1951 - 52 BASKETBALL TEAM

Help me with names plz.

8th Grade



7th & 8th Grade Basketball with Mr. Kaufman

Dave Peebler, Larry Haxton, Dwight Smith, Floyd Osborn, Jay Laessig



Dave Peebler playing basketball for Emporia College

Old newspaper clippings

 

Homecoming 2013

Game called by Burrton on account of an injury on their side.  Chase 42 Burrton 0

 

 

 

Back To Home Page